Tvrdá voda a péče o vlasy

Většina z nás asi nemá to štěstí a nemá přístup k vodě, která by nebyla příliš tvrdá a ani příliš měkká. Z reklamy se můžeme dozvědět, že tvrdá voda ničí pračky, jejich topná tělesa a praskají z ní hadice. Možná je to trochu přitažené za „vlasy“, ale jak skutečně působí tvrdá voda na naše vlasy? Největší rozdíl a dopad tvrdosti vody na kvalitu vlasů pozná jen ten, kdo se přestěhoval z oblasti, kde měl přístup ke kvalitní vodě, do oblasti s vysokou tvrdostí vody.

Co je to vlastně tvrdá voda?
     
Tvrdá voda je charakteristická vysokým obsahem minerálů a zejména pak vápníku a hořčíku. Tyto složky se do vody dostávají tím, jak voda stéká po skalách nebo protéká půdou. Čistá voda má pH přibližně 7, tvrdá voda je alkalická s pH vyšším než 8,5. Tvrdá voda je problémem drtivé většiny populace, a to nejen na území České republiky.

Jednu výhodu ovšem tvrdá voda má. Pití této vody nepředstavuje žádné zdravotní riziko, ale naopak může sloužit jako další zdroj vápníku a hořčíku. Několik studií ovšem prokázalo, že příliš tvrdá voda může způsobovat ekzémy. Z vědeckých výsledků ovšem vyplývá, že tvrdost vody nemá negativní vliv na naše zdraví. Daleko horší vliv mají chemikálie, které se používají k úpravě vody (chlór).

Tvrdá voda ovšem způsobuje řadu jiných problémů, zejména nám komplikuje úklid a čištění. Čistící schopnosti mýdel a saponátů jsou velmi ovlivněny tvrdou vodou. Dochází k usazování vodního kamene na spirály varných konvic, na umyvadla, sprchové stěny, vodovodní baterie. Tyto usazeniny jsou velmi těžko odstranitelné, už z toho důvodu, že tvrdá voda degraduje čistící schopnost úklidových přípravků.


Jak působí tvrdá voda na vlasy?
   
V první fázi se tvrdá voda projeví ve zvýšení pórovitosti vlasů. Zdravé vlasy (označované jako panenské) obvykle nejsou porézní, tzn. že kutikula je hladká. Chemické ošetření vlasů (barvení, trvalá, melír apod), vztyčují vlasové šupinky, což vlasy činí porézní. To způsobuje ztrátu přirozené vlhkosti a vlasy začínají chřadnout. Tvrdá voda snižuje pěnivost šampónů a účinnost čistících tenzidů. To vede k hromadění nečistot a k vytvoření filmu, který vlasy zatěžuje. Vlasy a vlasová pokožka jsou mírně kyselé, tj. na stupnici pH od 4,5 do 5,5. Tvrdá voda disponuje pH 8,5 a více. To způsobuje nerovnováhu a otevírání vlasových šupinek. Vlasy postupně ztrácí vlhkost, jsou dehydrované, matné a slábnou.

 
Jak zastavit poškozování vlasů tvrdou vodou?
        

Jablečný ocet nebo citrónová šťáva
Většina z vás již jistě slyšela o blahodárných účincích jablečného octa. Jablečný ocet je kyselý, tím změkčuje tvrdou vodu, rozpouští uhličitany a přibližuje pH tvrdé vody k pH vlasů a vlasové pokožky. Výplachy vlasů pomocí jablečného octa odstraňují nános minerálů a mírně kyselé pH uhlazuje vlasovou kutikulu. Vlasy se stávají měkčími, lesklejšími a lépe ovladatelnými. Jablečný ocet má také antibakteriální a antimykotické účinky, které jsou výhodné zejména pro citlivou vlasovou pokožku a k odstranění nevzhledných lupin na vlasové pokožce.

Tip: Smíchejte jednu polévkovou lžíci jablečného octa (citrónové šťávy) se třemi šálky vody. Po umytí vlasů tuto směs aplikujte a nechejte pár minut působit. Poté opláchněte. Doporučujeme aplikovat pouze jednou týdně. Časté octové výplachy mohou vlasy vysušovat. Citrónová šťáva je výhodnější pro často se mastící vlasy.

Destilovaná nebo převařená voda
Nabízí se možnost používat k mytí vlasů destilovanou vodu nebo převařenou vodu. Aby byly vlasy krásné a hebké, je ovšem nutné vlasy velmi důkladně vypláchnout vodou. Obecně se doporučuje vlasy oplachovat až pět minut slabým proudem vody. To použití destilované vody z láhve velmi komplikuje. Nabízí se ovšem možnost vyzkoušet osvědčený trik, který používají návštěvníci bazénu, kde je silně chlorovaná voda. Před vstupem do bazénu se silně doporučuje vlasy namočit ještě ve sprchách. Vlasy se maximálně napijí kohoutkovou vodou a vodu z bazénu pak absorbují pouze v minimální míře. Z toho vyplývá, že před mytím vlasům vlasy maximálně namočte v destilované, respektive v převařené a vychladlé vodě.

Speciální čistící péče Malibu C
Odstraňuje nánosy minerálů a nečistot, čímž vrací vlasům přirozený lesk a pružnost.Složení obsahující vitamíny proniká do hloubky vlasů a dodává jim hydrataci.Zabraňuje nežádoucím barevným tónům, poničení a lámavosti vlasů.

Sprchové filtry
Sprchové filtry významně snižují tvrdost vody. Ceny sprchových filtrů začínají od cca 1500 Kč.

Čistící šampóny
Alespoň jednou za 7-14 dní (podle frekvence mytí vlasů) se doporučuje použít čistící šampón. Pod čistícím šampónem máme namysli ten, který vlasy doopravdy myje a čistí a nikoliv jim dodává kosmetickou krásu. Čistící šampóny se označují jako „Purificant”.

 

Zdroj : | Akademie INhair – vše co musíte znát o vlasech a vlasové kosmetice
             Malibu C

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *